Lankytinos vietos Varėnos rajone

Dzūkijos kraštas nuo seno garsėjo amatais, darbščiais, draugiškais ir vaišingais žmonėmis. Šio krašto kaimus mažiausiai palietė civilizacija. Išliko čia ir dzūkiškos medinės pirkelės, o daugumoje jų – audimo staklės, verpimo rateliai, kiti senoviniai rakandai.Anksčiau kaimo moterys sueidavo į vieną pirkią ir kartu vakarodavo. Susirinkę jos ausdavo, plėšydavo plunksnas, megzdavo, siuvinėdavo, pindavo, darė šiaudinius sodus.Taigi atgaivinti, puoselėti ir išsaugoti amatus Dzūkijoje turime neblogas sąlygas, nors su kiekvienais metais kaimai sensta, pamažu krašto tradicijos, papročiai, amatų paslaptys slenka užmarštin.Turtinga Dzūkija ir savo gamtos grožiu. Atvykę svečiai čia gali ne tik pasigrožėti gamta, prisirinkti grybų ir uogų, susipažinti su krašto istorija, bet ir išmokti vieno ar kito amato.Tokiam tikslui ir sumanėme rengti liaudies amatų mokymo mokyklėles.

Jakėnų seniūnija, www.varena.lt    
Akmuo „Užkeikta merga“ , Akmenio k.
Nukryžiuotojo Jėzaus parapijos bažnyčia ir varpinė,  Akmens k.
Broniaus Jurgelevičiaus žvėrynėlis,  Karpiškių k.

Kaniavos seniūnija, www.varena.lt
Šv. Jėzaus Širdies bažnyčia, Dubičių k.
Paminklas 1863 m. sukilimo dalyviams ir kapinės,  Dubičių k.
Kryžius 1863 m. sukilėlių ir caro kariuomenės mūšio vietoje
Poeto Anzelmo Matučio drevė,  Pauosupės k
Gatvinis Lynežerio kaimas

Marcinkonių seniūnija , www.varena.lt   
Etnografijos muziejus Marcinkonių k. www.dzukijosparkas.lt
Klojimo teatras Margionių k.
48 sodybų Zervynų kaimas – architektūros paminklas
Versmė „Ūlos  akis“ – hidrogeologinis gamtos paminklas
Tado Ivanausko zoologijos muziejaus padalinys Čepkelių valstybiniame rezervate, Marcinkonių k.
Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia – XIX a. architektūros paminklas
Skroblaus ištakos – „Bobos daržo“ šaltinis,  Margionių k.
Musteikos kaimas ir Senovinės bitininkystės muziejus,  www.dzukijosparkas.lt
Dubininko gatvinis kaimas
Kašėtų kaimas
Rudnios kaimas  

Merkinės seniūnija , www.varena.lt  
Piliakalnis (Liškiavos pilies kalnas) Liškiavos k.
Alkakalnis (Bažnyčios kalnas) Liškiavos k.
Švč. Trejybės bažnyčia ir dominikonų vienuolyno ansamblis, Liškiavos k. www.liskiava.lt  
Piliakalnis su papiliu Merkinės mstl.
Rašytojo Vinco Krėvės – Mickevičiaus memorialinis muziejus , Subartonių k. www.varena.lt/turizmas/muziejai.php  
Namas, kuriame mirė didysis Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštis Vladislovas Vaza,  Merkinės mstl. Kryžių kalnelis ir koplyčia,  Merkinės mstl.
Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia – XVII a. arhitektūros,  Merkinės mstl.
Rašytojo Vinco Krėvės – Mickevičiaus skulptūra,  Merkinės mstl.
Paminklas Šv. Kazimierui,  Merkinės mstl.
Jonionių k. mitologiniai akmenys
Juodosios keramikos meistrai: Maksimonių k., Petras Pretkelis – Zakavolių k.T. Jankauskaitė, Pelekiškių k.
Merkinės kraštotyros ir genocido muziejus, Merkinės mstl. www.varena.lt/turizmas/muziejai.php

Valkininkų seniūnija , www.varena.lt  
Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia.
Valkininkų miestelio senoji dalis – XVI a. urbanistikos paminklas
Paminklas Antrojo pasaulinio karo aukoms „ Motina“ , Pirčiupių k.
Kryžių kalnelis , Pirčiupių k.
Pėsčiųjų pažintinis takas Užuperkasio k., ,Santakos miške www.valkmu.lt
Čižiūnų gatvinis kaimas
Dargužių gatvinis kaimas

Varėnos seniūnija, www.varena.lt  
Švč. Trejybės bažnyčia  ir buvusio dvaro fragmentai, Nedzingės k.
Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto paminklas,  Perlojos k
Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia,  Perlojos k.
Lietuvos Nepriklausomybės paminklas,  Senosios Varėnos k.
Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia,  Senosios Varėnos k.
Paminklinis akmuo  M.K. Čiurlionio gimtojo namo vietoje,  Senosios Varėnos k.
Tautodailės skulptūrų ansamblis „Čiurlionio kelias“,  Varėna – Druskininkai kelyje
M.K. Čiurlionio atminimo kambarys,  Senosios Varėnos k., www.ciurlionisvarenoje.vardai.net
Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia , Varėnos m. .
Perlojos kraštotyros muziejus, Perlojos k.
Poeto A. Kalanavičiaus gimtinė ir  kapas Sapiegiškių k. kapinėse
 Informaciją apie Dzūkijos nacionalinio parko lankytinas vietas, turistinius maršrutus galima rasti svetainėje www.dzukijosparkas.lt  

Pramogos, dzūkiškų amatų mokymas, kulinarinis paveldas
Dzūkijos kraštas nuo seno garsėjo amatais, darbščiais, draugiškais ir vaišingais žmonėmis. Šio krašto kaimus mažiausiai palietė civilizacija. Išliko čia ir dzūkiškos medinės pirkelės, o daugumoje jų – audimo staklės, verpimo rateliai, kiti senoviniai rakandai. Anksčiau kaimo moterys sueidavo į vieną pirkią ir kartu vakarodavo. Susirinkę jos ausdavo, plėšydavo plunksnas, megzdavo, siuvinėdavo, pindavo, darė šiaudinius sodus. Turtinga Dzūkija ir savo gamtos grožiu. Atvykę svečiai čia gali ne tik pasigrožėti gamta, prisirinkti grybų ir uogų, susipažinti su krašto istorija, bet ir išmokti vieno ar kito amato.

Tautodailininkė Laima Saviščevienė kviečia pažinti Merkinės apylinkes, aplankyti kaimynystėje įsikūrusias keramikos dirbtuves, išmokti jums patinkančio amato paslapčių ir išgerti pievose surinktų ekologiškų, vaistingųjų žolelių arbatos. Kontaktai: Laima Saviščevienė, mob. 8 616 52 606, Maksimonių kaimas, Merkinės seniūnija, Varėnos rajonas .Atvykę svečiai, turi galimybę susipažiti su šio krašto papročiais, tradicijomis, amatais,  pasirinktinai išmokti:
lieti vaškines žvakes,
tradiciniu dzūkišku būdu marginti velykinius margučius,
pasidaryti verbą ar sausų gėlių puokštę,
šiaudinį sodą ar žaisliukų Kalėdų eglutei papuošti.
Kvalifikuota gidė, etnokultūros dalyko mokytoja, tautodailininkė ir meno kūrėja

Tautodailininkė Saulė Lazarevičienė. Kaišytinių  juostų audimas, šiaudinių sodų, verbų rišimas, žaisliukų kalėdinei eglutei, angeliukų,  paukščiukų darymas,  darbų paroda.  Adresas:  Panočių kaimas, Kaniavos seniūnija. Aplankyti parodą ir pasimokyti rišti sodus, verbas, pasigaminti žaislus galima iš anksto suderinus laiką  tel. (8 310) 49 3 33.

Vaistažolės. Ekologija. Saulės energija.
Panaros kaime 1, 3 ha žemės plote įkurtas ekologinis ūkis, kuriame auga keliolikos rūšių vaistinių augalų. Vaistažolių džiovinimui naudojama saulės energija.  Pilnų namų bendruomenės  sodyboje įrengtas herbulariumas – vaistinių augalų daržas, pagal senovės vienuolynų tradicijas, kuris patraukia kiekvieno dėmesį ir tarnauja kaip pažintinė gamtos knyga. Čia auga 15 skirtingų rūšių vaistinių ir prieskoninių augalų. Adresas: Panaros k., Merkinės sen., Varėnos r., Atvykimo laiką iš anksto suderinti, tel./faks. (8 310)  47 810, el. p.: info@pnb.lt. Informacija interneto svetainėje: www.pnb.lt.

Dzūkiškų patiekalų gamyba ,  ragavimas ir jodinėjimas.  Informacija mob.  +370 615 15 049,  Lina Černiauskienė.

„Lino kelio“ ekspozicija Subartonių bendruomenės namuose, Subartonių k., Merkinės seniūnijoje. Aplankyti ekspoziciją galima šiltuoju sezono metu iš anksto suderinus laiką tel.: 8 605 04 090 , ( 8 310)   57 271. Čia eksponuojama pačių kaimo moterų, jų mamų ir močiučių išaustų lovatiesių, lininių rankšluosčių, austų juostų, siuvinėtų dirbinių paroda „Iš kraičio skrynios“. Svečiams moterys gali padainuoti, pavaišinti dzūkiškais pačių gamintais valgiais, parodyti tos aplinkos lankytinas vietas.

Totorių etnokultūrinis buities muziejus L. ir V. Gaidukevičių sodyboje, Varėnos r. savivaldybė, Subartonių k. , Merkinės sen. Muziejuje galima pamatyti šventąją knygą  Koraną, nacionalinius totorių drabužius, namų apyvokos daiktus, susipažinti su šios tautos amatais , muzika, menu. Lankytojai turi galimybę pajodinėti pabalnotu arkliu. Aplankyti muziejų galima iš anksto suderinus laiką,  mob.  8 614 78 316

Petro Pretkelio juodosios keramikos muziejus  Zakavolių k., Merkinės sen., mob. 8 606 06 089,  tel. (8 310 ) 57 385, el. p. : ppretkelis@gmail.com  Galima ne tik pažiūrėti kaip žiedžiami puodai, daromi  įvairūs keramikos darbai bet ir apžiūrėti sodyboje esantį juodosios keramikos muziejų, bei patiems pabandyti šio amato.

Sūrių gamintojų ir valgytojų asociacija „Viva Sol“. Asociacijos tikslas – solidarumo ryšių plėtojimas  tarp miesto ir kaimo.  Interneto svetainė www.vivasol.lt
Sūrių gamintojai Rasa ir Valdas iš Dargužių kaimo. Aplankyti sodybą galima suderinus vizito laiką  mob. : 8 610 67 881, 8 698 39 893 arba  el. p.: rilinauskaite@yahoo.com, valdaska@yahoo.fr  . Sodyboje galima susipažinti su visu pelėsinio sūrio atsiradimo procesu ir kasdienine veikla fermoje.

Broniaus Jurgelevičiaus žvėrynėlis yra Karpiškių kaime. Sodyboje laisvai vaikšto gandras, kudakuoja margaplunksnės vištos, šeimininkauja spalvingas povas, aptvare ratus suka vilkai, purvo vonioje maudosi šernai. Pamatyti galima Šiaurės Amerikos meškėną, stirniuką, lapę. Žvėrynėlis lankomas iš anksto suderinus laiką,  mob.  8 684 24 448

Tado Ivanausko zoologijos muziejaus padalinys Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate
Šilagėlių g. 11, Marcinkonių k., Marinkonių sen., tel. +370 310 44 686, el. p.: cepkeliai@takas.lt,
www.cepkeliai.ltDarbo laikas: pirmadieniais–ketvirtadieniais 8.00–17.00 val., penktadieniais 8.00– 15.45 val. Pietų pertrauka: 12.00–13.00 val..

Perlojos kraštotyros muziejus
Varėnos r. savivaldybė , Perlojos k., Varėnos r. Darbo laikas 10 – 14 val. mob. 8 614 81 027 ,tel. (8 310)  47 605, lankytojai priimami III – VII, ne darbo dienos – I -II.
Ekspozicija: Perlojos archeologinė – istorinė praeitis; Perloja Lietuvos didžiųjų kunigaikščių valdymo metais; Perloja lenkų ir carinės Rusijos priespaudoje; „Perlojos Respublika“ kovoje už nepriklausomos Lietuvos valstybės įtvirtinimą; 1918-1940 m. nepriklausomos Lietuvos laikotarpis; 1940-1944 m. įvykiai; 1944-1953 m. įvykiai; Kolūkių kūrimas ir jų gyvenimas; Eksperimentinio ūkio egzistavimas; Perlojos gyvenimas nuo 1990 metų. Muziejuje yra aktoriaus ir žemiečio T. Vaisietos padovanotų 300 eksponatų.

Margionių kaimo istorijos  muziejinė ekspozicija  sodyboje „Gasparynė“,  Margionių k, Marcinkonių sen . Aplankyti muziejų galima vasaros metu  iš anksto suderinus laiką, mob. +370 620 56 328

Dubičių žemės ūkio bendrovė siūlo pajodinėti žirgais, pasivažinėti važeliu. Informacija mob. +370 655 96 660.

Senovinės bitininkystės muziejus ir kelminių avilių bitynas, Musteikos k. Musteikos kaimo pakraštyje, sunykusios sodybos vietoje atidarytas senovinės dzūkų bitininkystės klėtis-muziejus, šalia jo įkurdinta 35 kelminių avilių bitynas. Čia galima paskanauti medaus su koriu ir pamatyti, kaip senovės dzūkai kopinėjo biteles. Norinčių  pamatyti dreves medžiuose, lauks už penketo kilometrų, pačiame Čepkelių pelkės pakraštyje, įrengtas drevinės bitininkystės pažintinis takas. Pasivaikščiojimas šiuo taku – tai puiki galimybė pasigrožėti drevėtomis pušimis, primenančiomis vieną iš seniausių šio krašto verslų, pamatyti tik Musteikos kampui būdingą smėlio kalvelių ir nedidelių pelkučių mozaiką.Norintiems apsilankyti muziejuje skambinti tel.: (8 310) 48 034,  (8 310) 44 465 / 39 169, el. p. : dzukijanp@is.lt, www.dzukijosparkas.lt   Varėnos turizmo ir verslo informacijos centras: Basanavičiaus g. 9, Tel./faks. (8 310) 3 13 30, El. p.: turizmas.tvic@i-net.lt, interneto svetainė: www.varenainfo.net